Aktivity

Naše ubytovacie zariadenie EZATHOUSE Devičie slúži cestujúcim do obce Devičie, miest Krupina, Banská Štiavnica, či Dudiniec , ale aj turistickým návštevníkom regionu HONT. Územie Hontu sa nachádza na rozhraní stredného a západného Slovenska, na pomedzí južnej časti banskobystrického a východnej časti nitrianskeho kraja. Územie Hontu je na severe ohraničené Štiavnickými vrchmi, ktoré smerom na juh prechádzajú do Krupinskej planiny a Ipeľskej kotliny a na juhu zasahuje až do Podunajskej nížiny k rieke Dunaj. Geograficky je územie ohraničené riekami Hron, Ipeľ a Krtíš. Pred rokom 1918 časť Hontianskej župy zasahovala do Maďarska. Slovenská časť Hontianskej župy je v súčasnosti začlenená do okresov Krupina, Banská Štiavnica, Levice, Veľký Krtíš a Nové Zámky. Susedmi regiónu Hont sú na západe región Tekov, na severe Zvolenský a na východe Novohradský región.

Okolie obce Devičie, ako aj celý region HONT ponuka množstvo atrakcií cez návštevu historických pamiatok, putovanie hontianskymi pivnicami, kupanie v prírodných tajchoch či termálnych minerálnych pramenoch.Oblasť Hontu upúta hlavne prírodnými scenériami a zaujímavosťami, ako je okolie hradu Čabraď, arborétum Rykynčice, Trúbiaci kameň v Sucháni, okolie Litavy a mnohé ďalšie krásne zákutia. Rozsiahle listnaté lesy Krupinskej planiny dávajú príležitosť pre poľovníctvo a pozorovanie divej zveri, ale i pre pešiu turistiku. Rieka Ipeľ so svojimi prítokmi, ale aj okolité rybníky ponúkajú zážitky z rybolovu (Tupá, Sazdice, Kozí Vrbovok, Cerovo, Opava).

V prekrásnom a kľudnom prostredí na južnom okraji Štiavnických vrchov leží vinohradnícka osada Vinohradnícka osada Stará Hora, ktorá bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Osada predstavuje zriedkavo čistý charakter sústredných vinohradníckych pivníc mimo obydlia vinohradníkov. Vinohradnícka osada sa nachádza 3 km od obce Sebechleby, ktorej je súčasťou. V tejto osade miestne organizácie pár krát do roka organizujú rôzne udalosti a festivaly.


Vhodným doplnkom sú rôznorodé zaujímavosti, ako napríklad prírodno-stavebné (pieskovcové pivnice v Hrušove), historicko-stavebné (hrady Čabraď, Bzovík, mlyn Horný Badín), ľudovoarchitektonické (ľudové domy v Horných Plachtinciach a Veľkých Túrovciach), miestne múzeá (Plášťovce, Suchaň, Čekovce, Lišov), množstvo sakrálnych a iných pamiatok (Senohrad, Výškovce nad Ipľou). Hojný výskyt minerálnych a termálnych prameňov (Slatina, Santovka, Dudince, Horné Túrovce) ponúkajú i zdravotno-rehabilitačné pobyty.


Tento región je známy svojimi historickými pamiatkami ako Brhlovce so skalnými obydliami, Vodný mlyn Bohunice, Kaštiel Svätý Anton, Strážna veža Vartovka v Krupine, Turecké studne v Krupine či Slovenské banské muzeum v Banskej Štiavnici, kostol Sv. Kataríny, zrúcaniny hradov Bzovík, Čabrad, Modrý Kameň, Sitno alebo Ekomuzeum Hont vo Vinici.


Možnosti pešej turistiky po Honte sú neobmedzené. Ostáva pomerne hustá sieť značkovaných chodníkov, väčšinou sú však sústredené v Štiavnických vrchoch. Najhustejšia sieť značenia je v okolí Banskej Štiavnice. Nečudo, veď pešia turistika tu začínala už za Rakúsko-Uhorska. Prvý značený chodník mal čiernu farbu a viedol na Sitno. K histórii štiavnickej turistiky hádam len toľko, že Banská Štiavnica je obtočená pavučinou značiek. Také podmienky na turistiku (prírodné a historické) ako tu, vari nie sú nikde na Slovensku, len ich využiť!


Štiavnické vrchy poskytujú ideálny terén pre horskú cyklistiku. Nachádza sa tu viac ako 200 km dobre vyznačených a priebežne udržiavaných trás. Trasy vedú prevažne po lesných cestách i chodníkoch a ponúkajú pôžitok z jazdy v krásnej prírode, výhľady do malebných dolín, kúpanie v tajchoch, ale aj možnosť spoznať množstvo pozoruhodných historických a kultúrnych pamiatok koncentrovaných na malom území.Ponúkame Vám prehliadku najzaujímavejších atrakcií HONTU a prežitie neopakovateľnej dovolenky na vidieku !
SLOVENSKO Vaša DOVOLENKA na vidieku